wstecz PAMIĘTAJ, że wskazania sygnałów świetlnych kierujących ruchem na skrzyżowaniach są ważniejsze od tego, co wskazują znaki drogowe regulujące pierwszeństwo przejazdu.
Innymi słowy mówiąc: znaki drogowe przestają decydować o pierwszeństwie przejazdu na takim skrzyżowaniu, gdzie ustawiona została sygnalizacja świetlna.

W momencie, kiedy sygnalizacja zostanie uszkodzona lub wyłączona, znaki drogowe ponownie nabierają znaczenia.

Sygnalizacja świetlna a znaki drogowe:

wstecz
W tej sytuacji – jako pierwszy przejedzie tramwaj z numerem 2, następnie samochód z nr 3 – jako pojazdy będące na drodze gdzie ruch jest właśnie otwarty.
Następne w kolejności będą dopiero pojazdy 1 i 4, mimo, że według znaków drogowych to one właśnie są na drodze z pierwszeństwem przejazdu.

 

 


Sygnalizacja świetlna, a tabliczka T-6c wskazująca rzeczywisty przebieg drogi z pierwszeństwem przez skrzyżowanie:
skrzyżowanie z sygnalizacją świetlną i ze znakami – zobacz różnicę na poniższym przykładzie:
wstecz
  gdyby nie było sygnalizacji świetlnej, albo była ona wyłączona, to o pierwszeństwie decydowały by znaki i tabliczka w kolejności: najpierw 2, potem 4, 3, a na końcu 1.

  światła zmieniają tą kolejność – pierwszy przejedzie tramwaj nr 2, potem samochód z nr 3 – jako pojazdy będące na drodze, gdzie ruch jest właśnie otwarty. Na końcu – po zmianie świateł – pojedzie rowerzysta nr 1 i ostatni samochód nr 4.

 


PAMIĘTAJ, że jeszcze ważniejsze od wskazań sygnalizacji świetlnej są znaki dawane przez kierującego ruchem!

Przejdź do skrzyżowań: równorzędnych, ze znakami, typu rondo.