wstecz
Na hulajnodze elektrycznej mogą jeździć osoby, które mają kartę rowerową, lub prawo jazdy kategorii AM albo inne.
Osoby, które ukończyły 18 lat (podobnie jak w przypadku rowerów), mogą korzystać z hulajnogi elektrycznej bez uprawnień.

Dzieci w wieku do 10 lat, mogą jeździć na hulajnogach elektrycznych wyłącznie w strefie zamieszkania i tylko pod opieką osoby dorosłej.

Hulajnogą elektryczną wolno jeździć głównie po: oznaczonej drodze dla rowerów, albo po wyznaczonym pasie ruchu dla rowerów.
Czyli – jeżeli wzdłuż drogi prowadzi droga dla rowerów lub pas ruchu dla rowerów, użytkownik hulajnogi elektrycznej ma obowiązek jechać tamtędy z prędkością nie wyższą niż 20 km/h.

Jadący na hulajnodze może również korzystać ze śluz dla rowerów.
Jeśli nie ma drogi albo pasa dla rowerów, można skorzystać z jezdni, ale pod warunkiem że na danej drodze maksymalna dozwolona prędkość wynosi nie więcej niż 30 km/h – zobacz. Nawet wtedy prędkość dopuszczalna na hulajnodze wynosi 20 km/h.
Jeśli dozwolona prędkość na jezdni jest wyższa, korzystanie z jezdni odpada i pozostaje chodnik.

PAMIĘTAJ kiedy jedziesz po chodniku na hulajnodze elektrycznej, wolno Ci jechać najwyżej z prędkością pieszego – przepisy nie określają jej precyzyjnie, ale w praktyce oznacza to: nie szybciej niż 6 km/h.
Poza tym masz obowiązek ustępowania pierwszeństwa pieszym i nie wolno Ci utrudniać im ruchu!

tego robić nie wolno

KIERUJĄCEMU HULAJNOGĄ NIE WOLNO:

jeździć w stanie nietrzeźwości i po użyciu alkoholu (granicą jest 0,2 promila);
przewozić zwierząt, ładunków lub innej osoby;
ciągnąć innych pojazdów i osób;
czepiać się innych pojazdów;
jechać po jezdni obok innego uczestnika ruchu;
jechać bez trzymania przynajmniej jednej ręki na kierownicy.
przejeżdżać przez jezdnię po przejściu dla pieszych.


Domyślnym miejscem do parkowania hulajnóg elektrycznych mają być wyznaczone obszary (lub stojaki), a jeśli ich nie ma, dozwolone będzie stawianie hulajnóg wzdłuż krawędzi chodnika najbardziej oddalonej od jezdni, równolegle do niej. Należy zachować co najmniej 1,5 metra szerokości chodnika dla pieszych.
Zakaz postoju – B-35, lub zakaz zatrzymywania się B-36 na drodze, wyklucza parkowanie hulajnogi na chodniku.

Należy pamiętać, że podobnie jak przy wyprzedzaniu rowerów, wyprzedzając jadącego na hulajnodze należy zachować odstęp nie mniejszy niż 1 metr.
Zamiar skrętu należy sygnalizować kierunkowskazem lub wyciągniętą ręką – jak na rowerze.

Kierujący samochodem, skręcając w drogę poprzeczną, ma obowiązek ustąpić pierwszeństwa nie tylko rowerzyście jadącemu na wprost, ale jeż osobom na hulajnogach, rolkach, itp.

Zobacz filmik o przepisach obowiązujących użytkowników hulajnóg elektrycznych (najlepiej w Mozilla Firefox):

Sprawdź co wiesz, przejdź do testu


REKLAMY


UTO – Urządzenia Transportu Osobistego.

Są to (oprócz hulajnogi elektrycznej) pojazdy napędzane elektrycznie, bez siedzenia i pedałów, konstrukcyjnie przeznaczone do poruszania się wyłącznie przez kierującego znajdującego się na tym pojeździe.
Chodzi tutaj o deskorolki elektryczne sterowane pilotem lub balansowaniem ciała, jednokołowce elektryczne i wszelkie inne pojazdy, które mają silnik i pozwalają bez wysiłku przemieszczać się w warunkach miejskich z maksymalną prędkością do 20 km/h – podobnie jak w przypadku hulajnogi elektrycznej.

Przepisy które ich dotyczą, są takie same jak przepisy regulujące korzystanie z hulajnóg elektrycznych. Z jednym wyjątkiem – ten wyjątek to zakaz korzystania z jezdni zobacz.

Czyli jadąc na UTO, można korzystać z drogi dla rowerów oraz z chodnika (przy ograniczeniach prędkości takich samych jak w przypadku hulajnóg elektrycznych), ale już nie wolno korzystać z pasa dla rowerów wydzielonego z jezdni – np. z kontrapasa.

UWAGA: podobnie jak w przypadku roweru czy hulajnogi elektrycznej, korzystając z UTO nie wolno przejeżdżać przez jezdnię po przejściu dla pieszych!


REKLAMY


UWR – Urządzenia Wspomagające Ruch.

Chodzi tutaj o urządzenia lub sprzęt sportowo-rekreacyjny, przeznaczone do poruszania się osoby w pozycji stojącej, napędzane siłą mięśni, czyli: rolki, wrotki, deskorolki, hulajnogi tradycyjne, monocykle bez silnika itp.
Z takiego sprzętu można korzystać bez ograniczeń wiekowych i bez uprawnień. Mając UWR, można jechać po chodniku, po drodze dla pieszych i po drodze dla rowerów, pamiętając, że obowiązuje ruch prawostronny.
Gdyby na ścieżce dla rowerów pojawili się piesi, to korzystający z UWR ma przed nimi pierwszeństwo.
Za pomocą UWR nie wolno (podobnie jak przy UTO) wjeżdżać na pas ruchu dla rowerów na jezdni.
UWAGA (podobnie jak przy hulajnodze elektrycznej), na UWR nie wolno jeździć po alkoholu (w stanie po użyciu alkoholu i w stanie nietrzeźwości), oraz nie wolno też przewozić zwierząt i ładunku.

Z kolei w strefie zamieszkania, użytkownicy UWR mają obowiązek ustępowania pieszym, ale mają pierwszeństwo przed pojazdami i mogą (podobnie jak piesi) korzystać z całej szerokości drogi!

Poza strefą zamieszkania, użytkownicy UWR mogą przy przekraczaniu jezdni korzystać zarówno z przejazdów dla rowerzystów, jak i z przejść dla pieszych.
Zbliżając się do przejścia da pieszych, korzystając z UWR należy zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pieszym znajdującym się na przejściu.

WAŻNE Warto wiedzieć, że kierujący samochodem, skręcając w drogę poprzeczną, ma obowiązek ustąpić pierwszeństwa nie tylko rowerzyście jadącemu na wprost, ale też innym osobom korzystającym ze ścieżek rowerowych na hulajnogach, rolkach, itp.
Dobrze, że już o tym wiesz, ale czy ten kierujący wie o tym również? Może warto stracić kilka sekund, ustąpić pomimo pierwszeństwa, ale zachować zdrowie a nawet życie!

Sprawdź co wiesz, przejdź do testu