Na skrzyżowaniu, gdzie o pierwszeństwie przejazdu decydują znaki drogowe, droga główna oznaczona jest przy pomocy znaku D-1, natomiast droga podporządkowana jest oznakowana przy pomocy znaku A-7 lub B-20.
Poza obszarem zabudowanym droga główna może być oznakowana przy pomocy znaków: A-6a, A-6b, A-6c, A-6d, A-6e.
Jeśli jesteś na drodze z pierwszeństwem, to i tak nie zawsze pojedziesz jako pierwszy.
Na przykładzie obok, pojazd 3 jest na drodze głównej razem z rowerzystą – trzeba stosować się do zasady pierwszeństwa z prawej strony tak, jak na skrzyżowaniu dróg równorzędnych.
Dlatego w takiej sytuacji jako pierwszy pojedzie samochód z numerem 3, później rowerzysta z numerem 1, a na końcu samochód z drogi podporządkowanej z numerem 2.
Trzeba też zwrócić uwagę na to, czy z drogi podporządkowanej nie wyjeżdżają pojazdy uprzywilejowane, lub czy ktoś nie próbuje wymusić pierwszeństwa przejazdu.
Bardzo często pod znakiem D-1 umieszczana jest tabliczka T-6a lub T-6b, wskazująca przebieg drogi z pierwszeństwem przejazdu. Zasada pierwszeństwa z prawej strony na takim skrzyżowaniu obowiązuje w dalszym ciągu.
Jeśli znajdujesz się na drodze podporządkowanej, to musisz udzielić pierwszeństwa wszystkim pojazdom nadjeżdżającym drogą z pierwszeństwem (z Twojej lewej i prawej strony), a potem swoje zachowanie wobec pozostałych pojazdów podporządkowujesz zasadzie pierwszeństwa z prawej strony.
W tej sytuacji najpierw pojedzie samochód z numerem 2 (jest na drodze głównej), później rowerzysta z numerem 1, a na końcu samochód z numerem 3. dlaczego tak? – przeczytaj uważnie zdanie poniżej:
PAMIĘTAJ, że znaki A-7 i B-20 oznaczają to samo: trzeba ustąpić pierwszeństwa przejazdu jadącym drogą główną – inaczej tylko trzeba postępować podczas tego manewru.
Zasada pierwszeństwa z prawej strony ma również zastosowanie poza skrzyżowaniem, gdyż pojazdy skręcające w lewo muszą dać pierwszeństwo pojazdom nadjeżdżającym z przeciwka.
Zobacz w jakiej kolejności pojadą pojazdy na tym skrzyżowaniu:
Sprawdź co wiesz, przejdź do testu.
Przejdź do skrzyżowań: równorzędnych, typu rondo, z sygnalizacją.